مرمت ساباط پشت خانه تاریخی حیدریان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار
  4. chevron_right
  5. مرمت ساباط پشت خانه تاریخی حیدریان

مرمت ساباط پشت خانه تاریخی حیدریان

شناسنامه هر شهری آثار تاریخی و میراث فرهنگی آن است. آثار تاریخی است که قدمت، تاریخچه و تمدن هر سرزمینی را مشخص می کند؛ پس حفاظت و حراست از آنها امری ضروری است و نسلهای مختلف نیز چون پیشینیان باید از این میراث اجدادی پاسداری کنند.

در ادامه پروژه های مرمت و بازسازی آثار تاریخی تحت تملک شهرداری ساباط پشت خانه تاریخی حیدریان در دستور کار قرار گرفته و در مراحل پایانی خود قرار دارد.

معنای واژه ساباط چیست؟

اگر معنای واژه ساباط را ریشه‌یابی کنید به نتیجه‌گیری جالبی دست پیدا خواهید کرد و وجه تسمیه این سازه در معماری ایرانی برای‌تان بیشتر مشخص می‌شود. ساباط از دو بخش تشکیل شده است: سا + باط. «سا» در زبان فارسی به معنای آسایش و راحتی است و باط هم معنای بنا یا عمارت می‌دهد. در نتیجه ساباط یعنی سازه‌ای که با هدف آسایش و رفاه بیشتر افراد و رهگذران ساخته می‌شده است. رهگذرانی که از ساباط‌ها عبور می‌کرده‌اند دیگر در معرض تابش نور خورشید قرار نداشته و می‌توانستند برای رفع خستگی خود، لحظاتی در سایه استراحت و توقف کنند. البته دلایل مختلفی برای ساخت ساباط وجود دارد اما از نظر معنوی هم توضیحاتی برای این سازه در نظر گرفته می‌شود. برخی از کارشناسان معتقدند که یکی از فلسفه‌های ساخت ساباط، این بوده که افراد رهگذر، سر خود را در هنگام عبور از آن پایین می‌گرفته‌اند و در نتیجه نوعی فروتنی و تواضع به طور مستقیم در رفتار افراد به وجود می‌آمده است.

روابط عمومی شهرداری دستگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

نوزده + 2 =

فهرست