تاریخچه شهر

 شهر دستگرد مانند اغلب نقاط جمعیتی منطقه برخوار از مراکز قدیمی بشمار می رود بطوریکه آثار و قدمت آن به تاریخ قبل از اسلام می رسد.. این مرکز جمعیتی در زمان ساسانیان بنامی مشابه فعلی آن (( دستگردته)) نامیده می شد و مفهوم این نام بزبان پهلوی همان مفهوم فوق است که دهخدا نقل می نماید. نام دستگرد علاوه بر اینکه موصوف به دستگرد برخوار است نام قدیمی شهری در زمان ساسانی در 88 کیلومتری شهر بغداد در کنار رود دیاله بوده است.
ضمنا  در مورد برخوار ابن فقیه همدانی در کتاب معروف خود به نام البلدان ، اصفهان را دارای 18 روستا دانسته که به برخوار هم اشاره می نماید. هم اکنون در کشور ما 16 دستگرد وجود دارد که تعدادی از آنها در استان اصفهان واقع شده است.
شهر فعلی دستگرد چهارمین محل استقرار خود را طی می نماید. مکان هر کدام با شواهدی که تا حدودی برجا مانده معرفی خواهد شد. عواملی از قبیل شاهراه ها- جنگها- آثار باستانی – سفرنامه ها – مردانی نامی و غیره که معرف مکان بوده این شهر از این موارد بدور بوده . البته مقبره شاهزاده ادهم(ع) و محله عربها یکی از مواردی است که معرف گذشته این مکان می باشد. همچنین مزرعه عمادآباد و اسناد ازدواج مربوط به سال 1112 قمری که فیمابین دو زوج تنظیم شده و دیگر اسناد که می توان به گذشته و قدمت این شهر پی برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

11 − سه =

فهرست